Thinking Mathematically (6th Edition)

Published by Pearson
ISBN 10: 0321867327
ISBN 13: 978-0-32186-732-2

Chapter 1 - Problem Solving and Critical Thinking - 1.3 Problem Solving - Exercise Set 1.3: 55

Answer

I have to buy 2 kg potatoes from a grocery. I know that the price of 10 Kg potatoes is 20 dollars. How much money do I need to carry with me?

Work Step by Step

1. Understand the problem Cost of 10 Kg potatoes = 20 potaoes to be bought = 2 Kg 2. Devise a Plan Find out the unit cost of the potato, that is cost of potato per Kg, then we can multiply it with 2 to find out the cost of 2 Kg potato. 3. Carry out the plan cost of 1 Kg Potato = 20/10 = 2 dollar cost of 2 Kg Potato = 2 x 2 = 4 dollar So, I need to carry 4 dollar with me. 4. Look back and check the solution cost of 10 Kg potato = 2 x 10 = 20 dollar
Update this answer!

You can help us out by revising, improving and updating this answer.

Update this answer

After you claim an answer you’ll have 24 hours to send in a draft. An editor will review the submission and either publish your submission or provide feedback.