Thinking Mathematically (6th Edition)

Published by Pearson
ISBN 10: 0321867327
ISBN 13: 978-0-32186-732-2

Chapter 1 - Problem Solving and Critical Thinking - 1.3 Problem Solving - Exercise Set 1.3: 10

Answer

a. The second jar is a better value. b. The first jar is $\$0.19$ per ounce, but the second jar is $\$5.79$ per quart. c. No.

Work Step by Step

a. The first jar of honey weighs $12$ ounces and costs $\$2.25$. The second box weighs $18$ ounces and costs $\$3.24$. Out of these two, we calculate which one is a better value by dividing the cost by the weight and getting a number which represents how much we pay for each ounce of honey, in both cases. $2.25\div12\approx0.19$ (dollars per ounce) $3.24\div18\approx0.18$ (dollars per ounce) We can clearly see that the second jar of honey is a better value, as you pay less for an ounce of honey. b. We've already determined unit price in terms of cost per ounce for the first jar, and it's $\$0.19$ per ounce. To get the unit price in terms of cost per quart for the second jar, we first need to convert its weight from ounces to quarts: $18\div32=0.56$ (quarts) Then calculate the unit price by dividing the cost of the jar by the weight of the jar. $3.24\div0.56=5.79$ (dollars per quart) c. The better value doesn't necessarily have the lower displayed unit price, because the unit might be different. As we saw in the example of this store, the displayed price per unit for the second jar is greater, because the unit is quarts, instead of ounces, but the second jar is actually the better value, when we calculate the price per unit for both jars in ounces.
Update this answer!

You can help us out by revising, improving and updating this answer.

Update this answer

After you claim an answer you’ll have 24 hours to send in a draft. An editor will review the submission and either publish your submission or provide feedback.