Statistics: Informed Decisions Using Data (4th Edition)

Published by Pearson
ISBN 10: 0321757270
ISBN 13: 978-0-32175-727-2

Chapter 1 - Section 1.4 - Assess Your Understanding - Vocabulary and Skill Building: 23

Answer

16, 41, 66, 91, 116, 141, 166, 191, 216, 241, 266, 291, 316, 341, 366, 391, 416, 441, 466, 491

Work Step by Step

He obtained the number 16, so the 16th client is the first one sampled. Then, every 25th client after that person is sampled: $16$ $16+25=41$ $41+25=66$ $66+25=91$ $91+25=116$ $116+25=141$ $141+25=166$ $166+25=191$ $191+25=216$ $216+25=241$ $241+25=266$ $266+25=291$ $291+25=316$ $316+25=341$ $341+25=366$ $366+25=391$ $391+25=416$ $416+25=441$ $441+25=466$ $466+25=491$
Update this answer!

You can help us out by revising, improving and updating this answer.

Update this answer

After you claim an answer you’ll have 24 hours to send in a draft. An editor will review the submission and either publish your submission or provide feedback.