Thinking Mathematically (6th Edition)

Published by Pearson
ISBN 10: 0321867327
ISBN 13: 978-0-32186-732-2

Chapter 9 - Measurement - 9.3 Measuring Weight and Temperature - Exercise Set 9.3: 98

Answer

The original statement is false. Flour selling at $3¢$ per gram is a worse buy than flour selling at $55¢$ per pound.

Work Step by Step

$1~lb \approx 0.45~kg$ $1~kg = 1000~g$ We can convert $55¢$ per pound into units of $¢$ per gram. $55¢/~lb = \frac{55¢}{1~lb}\times \frac{1~lb}{0.45~kg}\times \frac{1~kg}{1000~g}$ $55¢/lb = 0.12¢/g$ $55¢$ per pound = $0.12¢$ per gram We can see that the original statement is false. Flour selling at $3¢$ per gram is a worse buy than flour selling at $55¢$ per pound.
Update this answer!

You can help us out by revising, improving and updating this answer.

Update this answer

After you claim an answer you’ll have 24 hours to send in a draft. An editor will review the submission and either publish your submission or provide feedback.