Elementary Technical Mathematics

Published by Brooks Cole
ISBN 10: 1285199197
ISBN 13: 978-1-28519-919-1

Chapter 1 - Section 1.1 - Review of Basic Operations - Exercise: 72

Answer

$0.52

Work Step by Step

To find the cost of feed per pound of live fish produced, the cost per ton (2000lb) must be converted to per 2lb (as 2lb of feed is needed per pound of weight gain). This is done by first dividing by 2000 to find cost per lb and then multiplying by 2 to find cost per 2 lb. 520 dollars per 2000 lb (one ton) $\div 2000$ $\frac{520}{2000}$ dollars per 1 lb $\times 2$ $\frac{520}{2000}\times2$ dollars per 2lb Thus cost = $\frac{520}{2000}\times2$ = $0.52
Update this answer!

You can help us out by revising, improving and updating this answer.

Update this answer

After you claim an answer you’ll have 24 hours to send in a draft. An editor will review the submission and either publish your submission or provide feedback.