Prealgebra (7th Edition)

Published by Pearson
ISBN 10: 0321955048
ISBN 13: 978-0-32195-504-3

Chapter 6 - Test: 10

Answer

The 16oz jar is \$0.093/oz. The 24 oz jar is \$0.100/oz. The 16oz jar is the better buy.

Work Step by Step

A unit rate has 1 in the denominator. $\frac{\$1.49}{16oz}=\frac{\$1.49\div16}{16oz\div16}=\frac{\$0.093125}{1oz}$ $\frac{\$2.39}{24oz}=\frac{\$2.39\div24}{24oz\div24}=\frac{\$0.09958\overline3}{1oz}$
Update this answer!

You can help us out by revising, improving and updating this answer.

Update this answer

After you claim an answer you’ll have 24 hours to send in a draft. An editor will review the submission and either publish your submission or provide feedback.