Thinking Mathematically (6th Edition)

Published by Pearson
ISBN 10: 0321867327
ISBN 13: 978-0-32186-732-2

Chapter 1 - Problem Solving and Critical Thinking - Chapter Summary, Review, and Test - Review Exercises: 34

Answer

885 dollars

Work Step by Step

A car rents for $\$175$ per week plus $\$0.30$ per mile. We need to find the cost for a trip of $3$ weeks and $1200$ miles. The money paid for the weekly cost is: $175*3=525$ dollars. The money paid for the cost of miles: $0.30*1200=360$ dollars. The total cost is: $525+360=885$ dollars.
Update this answer!

You can help us out by revising, improving and updating this answer.

Update this answer

After you claim an answer you’ll have 24 hours to send in a draft. An editor will review the submission and either publish your submission or provide feedback.