Basic College Mathematics (9th Edition)

Published by Pearson
ISBN 10: 0321825535
ISBN 13: 978-0-32182-553-7

Chapter 7 - Measurement - Summary Exercises - U.S. and Metric Measurement Units: 31

Answer

$ 5.19

Work Step by Step

Given Vernice bought a 12 oz bag of chips for $3.89 today To find the price per pound to the nearest cent First we need to convert the ounces into pounds Use a unit fraction with pounds (the unit for your answer) in the numerator, and ounces (the unit being changed) in the denominator. Because16 ounces (oz) = 1 pound (lb), the necessary unit fraction is (1 lb)/(16 ounces) Multiply 12 oz times the unit fraction. 12 oz *(1 lb)/(16 ounces) = 3/4 lb= 0.75 lb Now we find the price per pound= 3.89/0.75 = 5.1866 = $ 5.19(rounded) Therefore the price per pound to the nearest cent is $ 5.19
Update this answer!

You can help us out by revising, improving and updating this answer.

Update this answer

After you claim an answer you’ll have 24 hours to send in a draft. An editor will review the submission and either publish your submission or provide feedback.