Basic College Mathematics (9th Edition)

Published by Pearson
ISBN 10: 0321825535
ISBN 13: 978-0-32182-553-7

Chapter 7 - Measurement - 7.1 Problem Solving with U.S. Measurement Units - 7.1 Exercises: 57

Answer

$140

Work Step by Step

Given, Dan orders supplies for the science labs. Each of the 24 stations in the chemistry lab needs 2 ft of rubber tubing. The cost of rubber tubing is $8.75 per yard. To find the cost to equip all the stations. Step 1. The length of each station is 2 ft. There are 24 stations so total length is 24 * 2= 48 ft. Step 2. Cost given is in per yard, so we need to convert the length in yards. Use a unit fraction with yard (the unit for your answer) in the numerator, and feet (the unit being changed) in the denominator. Because 3 ft = 1 yard, the necessary unit fraction is (1 yard)/(3 feet) Multiply 48 ft times the unit fraction. 48 ft * (1 yard)/(3 feet) = 16 yard Step 3. Now to calculate the cost per yard. We need to multiply $8.75 to 16 yard. 8.75 * 16 = $140 Therefore $140 will cost to equip all the stations.
Update this answer!

You can help us out by revising, improving and updating this answer.

Update this answer

After you claim an answer you’ll have 24 hours to send in a draft. An editor will review the submission and either publish your submission or provide feedback.