Basic College Mathematics (9th Edition)

Published by Pearson
ISBN 10: 0321825535
ISBN 13: 978-0-32182-553-7

Chapter 7 - Measurement - 7.1 Problem Solving with U.S. Measurement Units - 7.1 Exercises: 56

Answer

$18

Work Step by Step

Given, Zach paid $0.90 for a 0.8 oz candy bar. Step 1.The problem ask for cost per pound. Step 2. Convert ounces to pounds. Then divide the cost by the number of pounds. Step 3. Use a unit fraction with pounds (the unit for your answer) in the numerator, and ounces (the unit being changed) in the denominator. Because16 ounces (oz) = 1 pound (lb), the necessary unit fraction is (1 lb)/(16 oz) Multiply 0.8 oz times the unit fraction. 0.8 * (1 lb)/(16 oz) = 1/(20 ) lb = 0.05 lb Step 4. Now to calculate the price per pound, we need to divide the cost $0.90 by 0.05 lb, So, $0.90 / 0.05 lb = $18 Therefore the price per pound for the strawberries is $18
Update this answer!

You can help us out by revising, improving and updating this answer.

Update this answer

After you claim an answer you’ll have 24 hours to send in a draft. An editor will review the submission and either publish your submission or provide feedback.