Basic College Mathematics (9th Edition)

Published by Pearson
ISBN 10: 0321825535
ISBN 13: 978-0-32182-553-7

Chapter 7 - Measurement - 7.1 Problem Solving with U.S. Measurement Units - 7.1 Exercises: 55

Answer

$1.83(rounded)

Work Step by Step

Given, Geralyn bought 20 oz of strawberries for $2.29. We need to find the price per pound for the strawberries, to the nearest cent, so first we will convert the 20 oz to pound. Use a unit fraction with pounds (the unit for your answer) in the numerator, and ounces (the unit being changed) in the denominator. Because 16 ounces (oz) = 1 pound (lb), the necessary unit fraction is (1 lb)/(16 oz) Multiply 20 oz times the unit fraction. 20 * (1 lb)/(16 oz) = 5/(4 ) lb = 1.25 lb Now to calculate the price per pound, we need to divide the cost $2.29 by 1.25 lb, So, 2.29 / 1.25 = $1.83(rounded) Therefore the price per pound for the strawberries is $1.83
Update this answer!

You can help us out by revising, improving and updating this answer.

Update this answer

After you claim an answer you’ll have 24 hours to send in a draft. An editor will review the submission and either publish your submission or provide feedback.