Basic College Mathematics (9th Edition)

Published by Pearson
ISBN 10: 0321825535
ISBN 13: 978-0-32182-553-7

Chapter 4 - Decimals - 4.5 Dividing Decimal Numbers - 4.5 Exercises: 34

Answer

$\approx \$12.99$ per meter

Work Step by Step

We see that Marcella bought 2.6 meters of fabric for $\$33.77$. To find out the cost per meter, we divide: $2.6\overline{)33.77}$ We move the decimal point one place to the right to simplify the division: $~~~~~~~~12.988$ $26\overline{)337.700}$ $~~~~~~\underline{26}$ $~~~~~~~~~77$ $~~~~~~~~~\underline{52}$ $~~~~~~~~~257$ $~~~~~~~~~\underline{234}$ $~~~~~~~~~~~230$ $~~~~~~~~~~~\underline{208}$ $~~~~~~~~~~~~~220$ $~~~~~~~~~~~~~\underline{208}$ $~~~~~~~~~~~~~~~12$ We can stop the division with the remainder of 12 because we only need to round to the nearest cent ($\$0.01$): $12.988\approx \$12.99$ per meter
Update this answer!

You can help us out by revising, improving and updating this answer.

Update this answer

After you claim an answer you’ll have 24 hours to send in a draft. An editor will review the submission and either publish your submission or provide feedback.