Elementary Geometry for College Students (5th Edition)

Published by Brooks Cole
ISBN 10: 1439047901
ISBN 13: 978-1-43904-790-3

Chapter 5 - Review Exercises: 9



Work Step by Step

Step 1: Find the unit rate of one container by dividing the cost by the unit like this- (2.52 dollars $\div$ 4 = $0.63). Step 2: Multiply the unit rate by 6 containers and get 3 dollars and 78 cents.
Update this answer!

You can help us out by revising, improving and updating this answer.

Update this answer

After you claim an answer you’ll have 24 hours to send in a draft. An editor will review the submission and either publish your submission or provide feedback.